Bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą charakteryzują się domy budowane w technologii pasywnej. W naszym kraju tego rodzaju rozwiązanie technologiczne jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Jednak z roku na rok korzysta z niego coraz więcej osób planujących budowę domu jednorodzinnego. Duża w tym zasługa niewątpliwie rządowych programów dofinansowujących. Na budowę domu energooszczędnego możemy otrzymać maksymalnie trzydzieści tysięcy złotych, zaś w przypadku budownictwa pasywnego nawet pięćdziesiąt tysięcy złotych. Koszt budowy domu pasywnego jest o kilkanaście procent droższy od tradycyjnego budownictwa, lecz z pewnością trzeba traktować ten dodatkowe koszty, jako inwestycję na przyszłość, która niewątpliwie bardzo szybko się zwróci. Zainwestowane w tę technologię się zwrócą, ponieważ domy budowane tą metodą charakteryzują się, co najmniej czterokrotnie niższym zapotrzebowaniem na energię cieplną, niż domy tradycyjne. Niektóre domy pasywne generują nawet dziesięciokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię. W domach pasywnych zastosowano udoskonalone metody izotermiczne. Inną metodą są także montowane instalacje okienne i drzwiowe. Poza tym w domach pasywnych wykorzystuje się różnego rodzaju alternatywne źródła energii, głównie energię słoneczną, lecz niekiedy także energię geotermalną, za pomocą kolektorów słonecznych i pomp wodnych zamontowanych pod powierzchnią ziemi.