Tynk mineralny z perlitem – do jakich prac jest polecany?

Branża budowlana wykorzystuje wiele materiałów, dzięki którym tworzone konstrukcje są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Jednym z powszechnie stosowanych i atrakcyjnych materiałów wysoko termoizolacyjnych jest perlit. Jest on używany przy wielu pracach budowlanych jako materiał bazowy lub uzupełniający materiały izolacyjne. Z czego wynika jego popularność i do jakich prac najczęściej się go poleca?

Czym jest perlit?

Perlit to minerał pochodzący z wulkanu. W wyniku erupcji lawy w środowisku wodnym tworzy się on podczas jej szybkiego zastygania. Największa jego ilość występuje na terenie Turcji, skąd jest on pozyskiwany, a następnie mielony i wprowadzany na kilka sekund do pieca, aby pozbyć się zawartości wody. Co więcej, parowanie wody zwiększa jego objętość poprzez spęcznienie.

Zastosowanie perlitu

Tynk mineralny z perlitem jest chętnie wykorzystywany podczas ocieplania budynków jednakowo tych zabytkowych, jak i nowych. Tynki JMA Partner w odróżnieniu od tradycyjnych systemów izolacyjnych takich jak styropian czy wełna mineralna nie wymaga stosowania płyt izolacyjnych.

Warto zauważyć, że tynk mineralny z perlitem bardzo dobrze izoluje cieplnie oraz akustycznie. Jego szerokie sprawia, że stosowany jest również podczas docieplania dachów, stropów, a także ścian. Minerał ten zwiększa także wydajność i plastyczność tynków gipsowych, klejów i zaprawy murarskiej nie wpływając negatywnie na środowisko.

Tynk z perlitem możemy także wykorzystać jako dodatkową warstwę izolacyjną wewnątrz budynku, która będzie regulowała wilgotność. Sprawdzi się jako materiał do wypełnienia bruzd instalacyjnych w ścianach, a także jako materiał do tynkowania podziemnych kondygnacji budynku.

Jak przygotować podłoże pod tynk?

Zanim nałożymy ręcznie tynk, powinniśmy odpowiednio zadbać o podłoże. Należy je pozbawić wszelkich osłabiających przyczepność substancji takich jak stare odpadające tynki czy farby. Jeżeli zauważymy wykwity na ścianach, powinniśmy je usunąć przy pomocy specjalnego preparatu. Dobrze oczyszczona powierzchnia przyczyni się do długotrwałego efektu i zapewni wysoki poziom izolacji.

Tynki jma partner, gwarantują zachowanie geometrii budynku oraz historycznej tkanki, jeżeli używamy ich do renowacji zabytkowej części miasta. Materiały dedykowane do obiektów historycznych wpływają na zmniejszenie strat ciepła, a także spełniają rygorystyczne wymogi stawiane przez konserwatorów zabytków. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy materiałów budynek nie tylko jest dobrze ocieplony, ale również wygląda estetycznie.

Dodaj komentarz