Czarnoziem – do czego można go wykorzystać?

Czarnoziem to określenie żyznej ziemi o czarnym odcieniu. Jest to rodzaj ziemi uznawany za najbardziej żyzną. To najlepsza ziemia dla ogrodników, rolników. To na tej ziemi najlepiej rosną kwiaty, drzewa, krzewy czy rośliny ozdobne. Dlatego czarna ziemia jest doskonałą ziemią ogrodową, doskonałą ziemią pod ogrody warzywne, a także pod rośliny doniczkowe. 

Właściwości czarnoziemu

Ziemia, na której rosną rośliny musi mieć odpowiednie właściwości, które umożliwiają ich wegetację. Czarnoziem w Bydgoszczy jest bogaty w składniki mineralne, które są niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu. Jest to gleba bogata w podstawowe pierwiastki potrzebne roślinom – potas, sód, wapń, oraz magnez, a także właściwą ilość azotu. Jest to ziemia o doskonałych właściwościach wodno-powietrznych. Duża zawartość wapnia, wpływa korzystnie na rośliny. Zwiększona żyzność gleby pozwala na uprawę wielu roślin, drzew i krzewów. Wiąże się to z naturalną humifikacją i dużą zawartością próchnicy w górnej warstwie gleby.

Zastosowanie czarnoziemu

Czarnoziem to najlepsza gleba do uprawy warzyw, owoców, jagód, czy krzewów owocowych. Czarnoziemy wykorzystywane są głównie w ogrodnictwie, rolnictwie, jako wysokiej jakości grunty do sadzenia różnych roślin. Czarnoziem jest używany także do układania trawników z rolni, jako specjalna gleba roślinna. Czarnoziem jest także najlepszą ziemia dla sadzonek.

Humus, zwany inaczej czarnoziemem pozyskiwany jest podczas początkowych prac na budowie. Niwelacja terenu w Bydgoszczy, bo o tym mowa, to odpowiednie przygotowanie terenu pod budowę, by nie występowały na niej żadne nierówności ani spadki.  Nie zawsze jest to wywiezienie nadmiaru ziemi, czasem konieczne jest jeszcze jej dosypania, by zasypać wszelkiego rodzaju doły. Grunt, na którym ma powstać inwestycja musi mieć odpowiednią nośność. Humus, czyli zewnętrzna warstwa gleby stanowi przeszkodę w postawieniu budynku, a także nie zapewnia odpowiednich warunków do poruszania się sprzętu budowlanego.

Dodaj komentarz