Bity do wkrętarek – rodzaje i zastosowania

Wiele rodzajów bitów do wkrętarek sprawia, że niełatwo jest wybrać grot odpowiedni do danych prac. Przed wierceniem trzeba wiedzieć, jakie bity są dostępne w sprzedaży. Na co więc zwracać uwagę?

Jakie są kształty bitów do wkrętarek?

Bity do wkrętarek różnią się kształtem, co wpływa na moment obrotowy silnika urządzenia. Od typu bitu zależy również, do jakich materiałów jest przystosowany. W ofercie firmy Mistama znajdują się wszystkie potrzebne typy bitów do wkrętarek. Oprócz tego dostępne są inne produkty, takie jak dmuchawa do liści Bosch.

Popularny krzyżowy bit Philips sprawdza się przy wierceniu powierzchni wykonanych z drewna lub metalu czy płyt kartonowo-regipsowych. Kolejnym rodzajem jest bit krzyżowy Pozidriv. Jego grot zbudowany jest w formie dwóch krzyży zorientowanych względem siebie pod kątem 45°. Wykorzystywany jest przede wszystkim w profesjonalnych pracach przez cieśli i stolarzy. Od Philipsów różni je zwiększona odporność na obciążenia.

Kolejną grupą są różne typy bitów Torx. Oprócz podstawowego rodzaju produkowane są groty Plus, TR oraz MAX. Używa się ich wszędzie tam, gdzie potrzebny jest jak najwyższy moment obrotowy. Dzięki temu nadają się do prac na bardzo twardych powierzchniach. Pozostałe typy bitów to m.in. Tri-Wing, Torq-Set, prosty, trójkątny, imbusowy i wielozębny.

Dlaczego trzeba dobrać bit do rodzaju wierconej powierzchni?

Podział bitów do wkrętarek wymaga zaopatrzenia się w różnorodne końcówki. Jeżeli dany grot nie został przeznaczony do wiercenia w danym typie materiału, może dojść do wypadnięcia bitu. Co więcej, niedostosowana do twardości powierzchni część znacząco wydłuża pracę.

Największym zagrożeniem jest jednak ryzyko zniszczenia samych bitów. Bit przystosowany do wiercenia w drewnie może się złamać, gdy zostanie użyty do prac z powierzchnią metalową. Z kolei bardzo twardy grot, np. typu Torx jest w stanie uszkodzić miękką, wierconą powierzchnię z drewna lub płyty regipsowej.

Częściowym rozwiązaniem problemu są uniwersalne bity do wkrętarek – korzystanie z nich wiąże się jednak z pewnymi kompromisami. Takie groty nie są zbyt wytrzymałe. Intensywne, częste prace prowadzą do ich szybkiego zużycia i konieczności wymiany na nowe.

Dodaj komentarz