Suszysz pranie na zewnątrz? Sprawdź dlaczego nie powinno się tego robić

Piękna, słoneczna pogoda kusi, żeby świeżo wyprane ubrania powiesić na zewnątrz. Jeśli ktoś ma taką możliwość i posiada ogród lub chociażby balkon z pewnością niejednokrotnie wykorzystuje taką sytuację. Wydawałoby się, że suszenie prania za zewnątrz ma same plusy: pranie znacznie szybciej wysycha, nie robi się bałagan w pokoju, gdzie jest ustawiona suszarka z rozwieszonym praniem. Często zastawiająca pół pokoju lub tarasująca swobodne przejście. Ponadto suszące się pranie w domu oprócz zapachu płynu do płukania wydziela wilgoć- przecież o to chodzi, żeby pranie wysychało, więc wilgotne ubrania oddają parującą z nich wodę do otoczenia, a jak wiadomo nadmiar wilgoci działa niekorzystnie na budynek i jego mieszkańców. Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni oraz wpływać na nasze zdrowie.

Wady I zalety suszenia prania na dworze

Smog I spaliny

Wydawałoby się, że rozwieszenie prania na zewnątrz jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Niestety nie do końca jest to prawda. Należy pamiętać, że wilgotne pranie intensywnie pochłania zapachy. Jeśli suszymy je w pobliżu ruchliwej ulicy, przesiąknie spalinami. Gdy ktoś niedaleko nas rozpali ognisko lub w okolicznym domu rozpala w piecu niekoniecznie przeznaczonymi do tego przedmiotami lub mokrym drewnem, dym unoszący się w powietrzu również osadzi się na takim praniu. I to już nie jest przyjemne, żeby korzystać z ubrań i pościeli przesiąkniętych spalinami lub dymem.

Alergie

Aspektem, o którym warto wspomnieć jest też problem z alergiami wśród domowników. Nawet, jeśli ktoś ma możliwość rozwiesić pranie w czystej, spokojnej okolicy pozostaje jeszcze problem unoszących się pyłków alergennych, które również z powodzeniem mogą osiąść na praniu rozwieszonym na zewnątrz. Może to być problematyczne dla osób z alergią, które ubiorą później takie ubrania, czy będą korzystać z innych tekstyliów przesiąkniętych pyłkami roślin wywołujących u nich reakcję alergiczną. Może mieć to niekorzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto przemyśleć decyzję o rozwieszaniu i suszeniu prania na zewnątrz. Ten tytuł Dlaczego suszenie ubrań na zewnątrz nie jest najlepszym pomysłem? dostępny pod adresem https://www.halogorlice.info/wiadomosci/27561,dlaczego-suszenie-ubran-na-zewnatrz-nie-jest-najlepszym-pomyslem Jeśli jesteś zainteresowany lub zainteresowana tematem zdrowia i dobrego samopoczucia, a dodatkowo chcesz dowiedzieć się, jak ułatwić sobie obowiązki domowe związane z praniem odzieży i innych domowych tekstyliów koniecznie sprawdź powyższy artykuł.

Niektórzy uważają, że suszenie prania za zewnątrz w mroźne dni jest dobrym  pomysłem. W jaki sposób się to odbywa? Woda zawarta w wilgotnym materiale wystawiona na działanie ujemnej temperatury po prostu zamarza. Woda zamieniona w lód w wyniku procesu sublimacji paruje z zamarzniętych ubrań i w ten sposób stają się one suche. Jednak należy pamiętać, że w okresie zimowym najczęściej mamy problem z nasilonym zjawiskiem smogu i największą emisją gazów, dymów i pyłów z kominów w wyniku ogrzewania domów mieszkań. Takie pranie raczej nie będzie ładnie pachniało, zwłaszcza, jeśli ktoś z okolicznych domów pali w piecu np. śmieciami.  Więc jeśli chciałabyś lub chciałbyś  korzystać z domowych tekstyliów w zdrowy i bezpieczny sposób, warto poszukać innego rozwiązania problemu suszenia prania. Warto rozważyć zakup elektrycznej suszarki do prania, która umożliwi suszenie prania w bezpieczny i wygodny sposób, ograniczając wilgoć i bałagan w mieszkaniu oraz suszenie prania bez osadzania się na nim szkodliwych pyłów i nieprzyjemnych zapachów.

Dodaj komentarz