Rodzaje żarówek – czym się różnią i jak wybrać najlepsze?

Żarówki to niezbędne wyposażenie lamp. Jakie z nich są obecnie najczęściej kupowane? Na co warto patrzeć, gdy kupuje się żarówki? Zobacz najważniejsze porady, które pomogą Ci w wybraniu najlepszych żarówek do różnych lamp!

Jakie są rodzaje żarówek?

Żarówki podzielić można na różne kategorie pod względem ich konstrukcji, co przekłada się też na sposób ich działania, żywotność, zapotrzebowanie energetyczne.

Istnieje kilka rodzajów żarówek:

  • Żarówki żarnikowe – jest to tradycyjny typ żarówki, który wytwarza światło poprzez ogrzewanie żarnika wewnątrz szklanej bańki.
  • Żarówki LED (Light Emitting Diode) – są to nowoczesne, energooszczędne żarówki, które wytwarzają światło, przepuszczając prąd przez półprzewodnik. Mogą mieć różne barwy i kolory.
  • Świetlówki – wykorzystują inną technologię wytwarzania światła przez przepuszczanie prądu elektrycznego przez gaz w celu wytworzenia światła ultrafioletowego. Zaliczane są do żarówek energooszczędnych.
  • Żarówki halogenowe – żarówki zawierające gaz halogenowy, który zwiększa ich wydajność i żywotność w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, jednak nie są one tak energooszczędne jak żarówki LED czy świetlówki.
  • Inteligentne żarówki – żarówki LED z wbudowaną inteligentną technologią, umożliwiającą zdalne sterowanie nimi za pomocą aplikacji na smartfona lub asystenta głosowego.

Jakie żarówki są najoszczędniejsze?

Najbardziej opłacalne żarówki to żarówki LED i świetlówki. Tego typu żarówki są bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki i mają dłuższą żywotność, co oznacza, że w dłuższej perspektywie można zaoszczędzić dzięki ni na rachunkach za energię i kosztach wymiany.

Żarówki LED nie są obecnie bardzo drogie zakupie, dłuższą żywotność, zużywają mniej energii i emitują mniej ciepła w porównaniu z innymi rodzajami żarówek. To powoduje, że to właśnie one są najczęściej kupowanymi rodzajami żarówek do domów i mieszkań.

Świetlówki są również energooszczędne i mają dłuższą żywotność niż zwykłe żarówki, jednak nie są aż tak żywotne jak żarówki LED i są bardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Jakie gwinty mogą mieć żarówki?

Gdy potrzebne są żarówki sklep z takimi produktami może zaoferować je też w wielu wariantach gwintów. Jakie z nich używane są najczęściej?

Istnieje kilka rodzajów popularnych gwintów żarówek:

  • E27 – jest to standardowa podstawa żarówki w większości innych krajów i ma średnicę 27 mm.
  • E14 – jest to żarówka o mniejszym gwincie, powszechnie stosowana do żyrandoli, ma średnicę 14 mm.
  • GU10 – jest to dwustykowa podstawa o średnicy 10 mm, powszechnie stosowana w reflektorach.
  • MR16 – również wykorzystana jest w nich dwustykowa podstawa, powszechnie stosowana w reflektorach niskonapięciowych, jej średnica to 16 mm.

Dodaj komentarz