Jak prawidłowo dbać o panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest opłacalny z wielu powodów. Pierwszą i najważniejszą dla większości inwestorów kwestią jest to, że z ich pomocą przyczyniamy się do zmniejszenia kosztów związanych z użytkowaniem energii elektrycznej. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że jako jedne z OZE mocno wpisują się w ochronę środowiska naturalnego, a dokładnie – zmniejszenie emisji szkodliwego dla zdrowia oraz życia CO2. Aby jednak móc w pełni wykorzystać ich potencjał należy zatroszczyć się o fachowy, zgodny ze sztuką montaż, a następnie odpowiednią eksploatację. W jaki sposób dbać o panele, aby korzystać z nich przez wiele lat? Podpowiadamy.

Montaż paneli fotowoltaicznych – czy ma wpływ na jakość ich użytkowania?

Oczywiście, że tak, fachowo przeprowadzony montaż ma ogromy wpływ na jakość użytkowania naszej przydomowej instalacji. Rzecz jasna ma on także wpływ na działanie paneli których montaż odbył się na budynku użyteczności publicznej czy też na komercyjnym. Pamiętajmy o tym, że panele są bardzo delikatnym sprzętem i nie możemy pozwolić sobie na to, żeby można było powierzyć przeprowadzanie prac związanych z ich instalacją przypadkowym fachowcom. Takie działanie bardzo szybko się na nas zemści i może doprowadzić jedynie do tego, że przestaniemy w pełni odczuwać ich potencjał energetyczny, albo też doprowadzimy do niebezpiecznej sytuacji. Więcej informacji można znaleźć na https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.

Jak prawidłowo montować panele fotowoltaiczne?

Jeśli mowa o prawidłowym montażu, to przede wszystkim trzeba skompletować narzędzia. Kolejny krok, to wybór miejsca w którym instalacja się pojawi. Nie bez znaczenia pozostaje to, że mamy dużo możliwości – dach, elewację, a ponadto grunt. Bez względu na to, na które z miejsc się zdecydujemy istotna jest ekspozycja modułów. Południowa jest najbardziej wskazana – szczególnie przy montażu na elewacji. Jeśli jednak naszą możliwością jest jedynie południowo-zachodnia, to także będzie korzystny wybór. Gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku południowo-wschodniej. Tutaj może być mowa o zacienieniu.

Zobacz także: https://blog-budowlany.pl/w-jaki-sposob-dbac-o-panele-fotowoltaiczne/

Dbanie o panele fotowoltaiczne w praktyce

Aby móc w pełni korzystać z energetycznego potencjału paneli fotowoltaicznych niezbędne jest ich użytkowanie zgodne z zaleceniami producenta, jak również po prostu ze sztuką. Nie bez znaczenia w tej materii pozostaje fakt, że nie możemy dopuścić do osadzania się na nich różnego rodzaju zanieczyszczeń. Nie może być mowy ani o piachu, ani o kurzu ani też o mchu. Jeśli mają działać tak, że będziemy zadowoleni, muszą być czyste.

Zanim jednak przystąpimy do kompleksowego mycia paneli musimy mieć na to zielone światło od ich producenta. Konieczne jest więc dokładna weryfikacja umowy. Zwracajmy uwagę na to czy nie ma zapisu traktującego o tym, że zastrzega sobie on prawo do czyszczenia paneli pod rygorem zerwania gwarancji. Wielu producentów tak robi z obawy na to, że panele po prostu ulegną zniszczeniu.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Poprawne mycie paneli fotowoltaiczne jest tożsame ze stawianiem na wysokiej klasy środki czyszczące które są dedykowane tej czynności. Konieczne jest także posiadanie miękkiej gąbki. Dobrze jest także posiadać na stanie pionowy mop, aby czyszczenie odbywało się w sposób dokładny. Powinno ono odbywać się dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią. Nie może być mowy o nasłonecznieniu, więc stawiajmy na wczesny ranek lub późne popołudnie.

Dodaj komentarz