Do czego służy wiertnica kominowa?

Odpowiednia przepustowość otworu kominowego to podstawa bezpieczeństwa mieszkających w danym budynku osób. Jej utrzymanie wiąże się nieraz z koniecznością przeprowadzenia wyspecjalizowanych czynności za pomocą wiertnic kominowych. Czym one są i na czym polega ich zasada działania?

Czym są wiertnice kominowe?

Wiertnica to specjalne urządzenie, które wyposażone jest w jednostkę napędową wprawiającą w ruch trzpień. Na nim osadzone jest wiertło, na którym znajdują się cząstki diamentowe. Dzięki nim wprowadzona w ruch obrotowy wiertnica kominowa może obrabiać mechanicznie wewnętrzną powierzchnię kanału.

Konstrukcja wiertnicy umożliwia przeprowadzenie tej czynności szybko i sprawnie. W trakcie pracy nie ma konieczności rozbierania całego przewodu kominowego, który często jest konstrukcją osłabioną oddziaływaniem wielu różnych czynników w postaci związków chemicznych (pochodzących ze spalin), wilgoci oraz różnic temperatur i wiatru.

Kiedy używa się wiertnic kominowych?

Zastosowanie wiertnic kominowych jest bardzo szerokie. Za pomocą tych urządzeń doświadczony operator może wykonać szereg zadań zleconych mu przez firmę budowlaną lub inwestora.

Do grona tychże prac należą między innymi:

  • poszerzenie lub oczyszczenie przewodu kominowego z zalegających w jego wnętrzu zanieczyszczeń,
  • powiększenie światła kanału kominowego w celu sprawnego odprowadzania zanieczyszczeń,
  • pobranie próbek zanieczyszczeń i innych osadów, które osadzają się w kominie,
  • przebudowa konstrukcji komina wynikająca z konieczności instalacji innego źródła ciepła.

Warto również dodać, że wiertnica kominowa może być również wykorzystywana do realizacji znacznie bardziej skomplikowanych zadań, w tym wywiercania otworów wewnątrz kanału kominowego.

Zalety wiertnic kominowych

  1. Trwałość – wiertnica kominowa wykorzystuje wiertła o zwiększonej odporności mechanicznej na zużycie. Dzięki temu jest narzędziem efektywniejszym i znacznie bardziej ekonomicznym.
  2. Bezpieczeństwo – praca z wiertnicą nie wymaga naruszenia konstrukcji samego komina. Oznacza to, że zachowa on swą integralność przez długi czas.
  3. Szerokie zastosowanie – wiertnice są wykorzystywane nie tylko przez firmy usługowe, ale też w szeroko pojętym przemyśle ciężkim i wielu innych branżach gospodarki.
  4. Skuteczność – wiertnica pozwala w krótkim czasie powiększyć przewód kominowy oraz oczyścić go z zalegających w nim zanieczyszczeń.

Jednym słowem wiertnice kominowe to niezastąpione w wielu branżach urządzenia, dzięki którym łatwiej utrzymać przewód kominowy w należytym stanie technicznym.

Dodaj komentarz