Budowa domu jednorodzinnego. Jakie istnieją projekty domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny to jeden z podstawowych obiektów mieszkalnych, w którym najczęściej zamieszkuje jedna rodzina. Wybór domu jednorodzinnego uzależniony jest od konstrukcji i stylu budownictwa, ale również od indywidualnych potrzeb rodziny. Własny dom jednorodzinny przynosi wiele korzyści. To budynki charakteryzujące się prywatnością i przytulnością dla mieszkańców. Można korzystać z różnych udogodnień i nie patrzeć na innych. Własny dom jednorodzinny to komfortowe i bezpieczne miejsce do życia dla całej rodziny. Budowa domu to dosyć kosztowny i czasochłonny proces. Dlaczego warto rozważyć budowę domu jednorodzinnego? Jak wyglądają przygotowania do budowy? Co zawiera projekt budowlany oraz jakie są rodzaje tych projektów domów?

Dlaczego warto rozważyć budowę domu jednorodzinnego?

Jest wiele powodów i korzyści, które przemawiają za budową domu jednorodzinnego. Po pierwsze daje możliwość i sposób zaprojektowania i dostosowania tego budynku do najważniejszych potrzeb, udogodnień i preferencji mieszkańców. Podczas projektowania budynku można wybrać styl architektoniczny, rozmiar, materiały budowlane, układ pomieszczeń domu oraz wiele innych udogodnień, które wpłyną na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Wznoszenie swojego domu daje możliwość kontrolowania wydatków. Samemu we własny sposób można podjąć decyzje dotyczące wykończenia i wyposażenia domu. To budujący określa, jakie wybrać materiały budowlane. Budowa domu jednorodzinnego od podstaw pozwala na uniknięcie kosztów związanych z zakupem starszej nieruchomości czy remontem.

Postęp technologiczny idzie z dnia na dzień do przodu, oferując coraz nowsze i efektywniejsze rozwiązania. Podczas budowy domu można korzystać z najnowszych urządzeń, które pozwolą oszczędzić np. na energii elektrycznej. Podczas budowy można zainstalować panele fotowoltaiczne, skorzystać z energooszczędnych okien czy zainstalować wentylację. Założenie takich instalacji pozwala na oszczędzanie energii, co przekłada się na oszczędności pieniężne. Atutem takiego rozwiązania jest również dbanie o środowisko. Decydując się na budowę własnego domu jednorodzinnego, należy pamiętać, że w swoim domu można się cieszyć większą prywatnością i przestrzenią, niż w bloku mieszkalnym. Nie ma potrzeby dzielenia ścian z sąsiadami, chyba że jest to dom bliźniak. Budowa domu wiąże się z wieloma kosztami jak koszty budowy i projektu oraz nadzór pracy. To czasochłonny i stresujący proces, ale bardzo opłacalny, ponieważ budowa domu jednorodzinnego może być długoterminową inwestycją. Z dnia na dzień, z roku na rok wartość nieruchomości wzrasta, dzięki czemu można ją za kilkanaście lat sprzedać z zyskiem. Posiadając swój dom jednorodzinny, nie trzeba się przejmować płaceniem czynszu i innych kosztów związanych z wynajmem mieszkania.

Przygotowania do budowy domu jednorodzinnego

Aby dom był w pełni legalnie wybudowany, trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby załatwić wszystkie niezbędne formalności. Budowa domu od postaw składa się z kilku skomplikowanych i czasochłonnych etapów. Wbicie pierwszej łopaty na placu budowy nie oznacza rozpoczęcia się budowy. Przed budową trzeba załatwić wiele formalności i przygotować się odpowiednio do inwestycji. Jak wyglądają etapy budowy? Jak rozpocząć budowę domu?

Przygotowanie się do budowy domu jest czasochłonnym procesem i może on zająć nawet parę miesięcy, ponieważ wymagają załatwienia wielu spraw urzędowych i papierowych. Na samym początku należy zakupić działkę budowlaną. Kolejnym krokiem jest wybranie się do specjalisty, który pomoże wybrać i zaprojektować dom. Najwięcej czasu zajmuje załatwienie wszelkich formalności, które związane są z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Proces ten składa się z wielu etapów i jest niezbędny do rozpoczęcia budowy. Składa się w odpowiednich instytucja szereg odpowiednich dokumentów. Dokumenty te to między innymi:

  1. wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  2. mapa zasadnicza i mapa do celów projektowych, które wykona wykwalifikowany geodeta,
  3. decyzja o warunkach zabudowy,
  4. opinia geotechniczna konieczna w niektórych przypadkach np. trudne warunki gruntowe na działce,
  5. oświadczenie o możliwości przyłączenia wybudowanego budynku do poszczególnej sieci,
  6. projekt budowlany w kilku egzemplarzach.

Po złożeniu wyżej wymienionych dokumentów należy starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. W urzędzie trzeba złożyć wniosek wraz z dokumentacją oraz czekać na odpowiedź z urzędu. Może to potrwać nawet ponad dwa miesiące. Pozytywne rozpatrzenie wniosku pozwala na rozpoczęcie robót. Uprawomocnienie decyzji wynosi czternaście dni od jej wydania. Po tym okresie można zaczynać budowę i wybrać sposób prowadzenia budowy. Ostatnim krokiem jest planowanie prac budowlanych i sporządzenie harmonogramu budowy domu oraz kosztorysu, po czym zatrudnia się wykonawców oraz kierownika budowy, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem i nad procesem powstawania nowego domu jednorodzinnego.

Jaką działkę wybrać pod budowę domu jednorodzinnego?

Decydując się na zakup działki, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które wpłyną na komfort nowego użytkownika. Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników, ponieważ definiuje dostęp do wszystkich udogodnień dla właściciela. Najlepiej wybrać działkę, która ma dostęp do odpowiedniej infrastruktury drogowej i niedaleko jest do ważnych instytucji, sklepów, szpitala i miejsca pracy. Przed zakupem działki należy zbadać warunki gruntowe, ponieważ pomoże to określić czy teren jest odpowiedni pod budowę i czy nie będą wymagane dodatkowe prace ziemne lub budowa specjalnych fundamentów. Również należy określić swoje potrzeby i wybrać otoczenie, w jakim chcemy mieszkać. Trzeba zadać sobie kilka pytań i na nie odpowiedzieć. Można wybrać działkę, która będzie w okolicy lasu lub wybrać działkę w okolicy terenów miejskich gdzie będzie głośniej. Warto zbadać sąsiednie działki i sprawdzić, czy nie będą zakłócały spokoju. Warto sprawdzić kształt i powierzchnię działki i dostosować ją do wielkości planowanego domu oraz budowy dodatkowych udogodnień np. garażu. Działka musi być odpowiedniego kształtu tak, aby nie posiadać ograniczeń terenowych i nachyleń. Osoby uwielbiające słońce powinny zwrócić uwagę na ułożenie działki względem stron świata, ponieważ dobrze oświetlona działka może wpłynąć na komfort mieszkania, a w przypadku instalacji fotowoltaicznych wpłynie na oszczędność energii słonecznej. Przy wyborze działki warto sprawdzić dostępność podłączenia do sieci infrastrukturalnej. To podstawa, aby bez problemów podłączyć do przyszłego domu wodę, prąd, gaz, internet, telewizję i kanalizację. Zakup działki bez możliwości podpięcia zwiększa koszta, aby zapewnić takie udogodnienia.

Projekt budowlany – co powinien zawierać?

Projekt budowlany jest podstawowym i kluczowym elementem, który powinien się znaleźć podczas budowy. To w nim są zawarte wszystkie kluczowe informacje dla ekipy budowlanej i kierownika budowli. W najnowszym rozporządzeniu można przeczytać, że projekt budowlany musi składać się z trzech części tj. projektu zagospodarowania terenu lub działki, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Co ważne projekt techniczny nie jest konieczny do uzyskania pozwolenia. Oprócz tego w projekcie budowlanym powinny się znaleźć:

  • rzuty kondygnacji,
  • rzuty elewacji,
  • rzuty dachu,
  • szczegóły konstrukcyjne,
  • instalacje.

Rodzaje projektów domów jednorodzinnych

Odpowiednie dostosowanie projektu domu jednorodzinnego jest kluczowe, aby w przyszłości zapewnić pełen komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich mieszkańców tego domu. Istnieje kilka różnych rodzajów domów jednorodzinnych. Wyróżnia się projekty domu jednorodzinnego takie jak:

  • parterowy dom jednorodzinny,
  • dom dwukondygnacyjny,
  • dom z garażem,
  • dom z tarasem,
  • dom z poddaszem użytkowym.

Parterowe domy jednorodzinne posiadają zaledwie jedno piętro. To łatwy w użytkowaniu dom, który idealnie nadaje się dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Dwukondygnacyjne domy jednorodzinne obejmują pełnowymiarowe piętro. Posiadają poddasze użytkowe, które można zaaranżować jako sypialnię lub biblioteczkę. Domy z garażem to idealny wybór dla osób, które posiadają i dbają o swój samochód. Garaż zazwyczaj jest wbudowany w dom, dzięki czemu można z domu przedostać się od razu do garażu. Podczas powstawania projektu, można uwzględnić taras. Domy z tarasem są świetne dla osób, które lubią relaks na świeżym powietrzu, grillowanie i spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Taras zazwyczaj przylega do domu, ale istnieją projekty z tarasami znajdującymi się wyżej na poddaszu. Innym przykładem ciekawego projektu domu jednorodzinnego jest dom z poddaszem użytkowym, który posiada pełnowymiarowe piętro. Poddasze użytkowe można zaaranżować na wiele sposobów, np. dodatkowe sypialnia, łazienka czy biuro.

Wybierając projektu domu jednorodzinnego, trzeba kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Aby stworzyć idealny dom, trzeba uwzględnić funkcjonalność i aspekty estetyczne oraz wiele innych ważnych czynników takich jak np. instalacje.

Dodaj komentarz